عیدهمگی مبارک لبخند

انشاالله سال خوبی داشته باشینقلب

 

DSC03546

 

 

من این مطلب رابراتون پیداکردم خیلی خوشم اومدامیدوارم که شماهم خوشتون بیاد

سفره‌های عید را با هفت‌سین قرآن تزیین کنید
مردم ایران به رسم سنت دیرینه سفره های نوروزی خود را با وسایلی چون سیر، سماق، سرکه، سکه، سیب، سبزه و سمنو تزیین می کنند اما برای برکت بخشیدن به این سفره می توان از آیات قرآن مجید بهره گرفت.

* سین اول

سلام قولا من رب رحیم. (آیه 58 سوره یاسین)

' از جانب پروردگار [ی] مهربان [به آنان] سلام گفته می شود.'

این ندای روح افزا و نشاط بخش و مملو از مهر و محبت خدا، چنان روح انسان را در خود غرق می کند و به او لذت، شادی و معنویت می بخشد که با هیچ نعمتی برابر نیست، آری شنیدن ندای محبوب، ندایی آمیخته با محبت و آکنده از لطف، سرتا پای بهشتیان را غرق سرور می کند، که یک لحظه آن بر تمام دنیا و آنچه در آن است برتری دارد.

از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است: در همان حال که بهشتیان غرق در نعمت های بهشتی هستند نوری بر بالای سر ایشان آشکار می شود نور لطف خداوند که بر آنها پرتو افکنده است.

پس ندایی بر می خیزد که 'سلام بر شما ای بهشتیان'، نظر لطف خداوند چنان بهشتیان را مجذوب می کند که از همه چیز جز او غافل می شوند و همه نعمت های بهشتی را در آن حال به دست فراموشی می سپارند.

* سین دوم:

سلام علی نوح فی العالمین. (آیه 79 سوره صافات)

'درود بر نوح در میان جهانیان.'

چه افتخاری از این برتر و بالاتر که خداوند بر حضرت نوح (ع) سلام می فرستد، سلامی که در میان جهان و جهانیان باقی می ماند و تا دامنه قیامت گسترده می شود، سلام خدا توام با ثناء جمیل و ذکر خیر بندگانش در قرآن کریم؛ کمتر سلامی به این گستردگی و وسعت درباره کسی دیده می شود، بویژه اینکه لفظ ' العالمین' معنی وسیعی دارد که نه تنها همه انسان ها، بلکه عوالم فرشتگان و ملکوتیان را نیز در برمی گیرد.

* سین سوم

سلام علی ابراهیم. (آیه 109 سوره صافات)

'درود بر ابراهیم.'

در آیات پیش از این آیه به چگونگی بشارت دادن فرزندی بردبار و پراستقامت بر حضرت ابراهیم ، و جریان دستور ذبح اسماعیل - فرزند ایشان - و تسلیم بودن هر دوی آنها بر این امر اشاره شده و پس از یادآوری این قضایا، خداوند می فرماید: سلام بر ابراهیم [آن بنده مخلص و پاک باد.]

*سین چهارم

سلام علی موسی و هارون. (آیه 120 سوره صافات)

'درود بر موسی و هارون.'

در آیات پیش از این آیه، خداوند ضمن آیاتی جریانات حضرت موسی و هارون را نقل می فرماید: ما این دو برادر و قوم آنها را از اندوه بزرگ رهایی بخشیدیم. (صافات/115)، ما آنها را یاری کردیم تا آنها بر دشمنان نیرومند خود پیروز شدند. (صافات/116)، ما به آن دو، کتاب آشکار دادیم. (صافات/117)، ما آن دو را به راه راست هدایت نمودیم. (صافات/118)، ما ذکر و یاد خیر آنها را در اقوام بعد باقی وبرقرار ساختیم. (صافات /119)

و بعد از یادآوری موارد فوق خداوند برآن دو سلام می رساند.

سلامی از ناحیه پرودگار بزرگ و مهربان. سلامی که رمز سلامت در دین و ایمان در اعتقاد و مکتب و در خط و مذهب است. سلامی که بیانگر نجات و امنیت از مجازات و عذاب این جهان و آن جهان است.

* سین پنجم

سلام علی آل یاسین. (آیه 130 سوره صافات)

'درود بر پیروان الیاس'

خداوند می فرماید: ما نام نیک الیاس را در میان امتهای بعد جاودان کردیم.(آیه 129 سوره صافات)

امت های دیگر زحمات این انبیاء بزرگ (الیاس و سلاله او) را که در پاسداری خط توحید و آبیاری بذر ایمان منت های تلاش و کوشش را به عمل آوردند، هرگز فراموش نخواهند کرد و تا دنیا برقرار است یاد و مکتب این بزرگ مردان فداکار زنده و جاویدان است.

تعبیر به ' ال یاسین' به جای' الیاس' یا به خاطر این است که ال یاسین لغتی در واژه ' الیاس' بوده و هر دو به یک معنی است و یا اشاره به الیاس و پیروان او است که به صورت جمعی آمده است.

* سین ششم

سلام علیکم طبتم فادخلوها خالدین. (آیه 73 سوره زمر)

' ... سلام برشما، خوش آمدید، در آن درآیید [و] جاودانه [بمانید]

در این آیه، خداوند می فرماید که بهشتیان وقتی به بهشت می رسند، در حالی که درهای آن گشوده شده است، در این هنگام نگهبانان بهشت، آن ملائک رحمت به آنها می گویند: سلام بر شما، گوارا باد این نعمت ها بر شما، داخل بهشت شوید و جاودانه بمانید.

* سین هفتم

سلام هی حتی مطلع الفجر. (آیه پنجم سوره قدر)

'[آن شب] تا دم صبح، صلح و سلام است.'

این آیه، در توصیف شب قدر است. آن شبی است که قرآن درآن نازل شده و عبادت و احیا آن معادل هزار ماه است، خیرات و برکات الهی در آن شب نازل می شود و رحمت خاص الهی شامل بندگان می گردد و فرشتگان و روح در آن شب نازل می گردند.

 

/ 10 نظر / 9 بازدید
آرزو

عالی.پیشاپیش عیدت مبارک وفا جون[قلب]

آشپزی خاله توران

سلام وفای عزیزم ![گل] [لبخند] پیشاپیش سال نو رو به شما و خانواده گرامیتون تبریک میگم . امیدوارم سالی پرازموفقیت ؛ همراه با تنی سالم داشته باشید . موفق باشی عزیزم .

ضیافت

سال نو مبارک امیدوارم سال خوب و پربرکتی داشته باشید

خانه همدلی

سال نو مبارک ایشالا زیر پرچم قرآن همیشه شاد و سربلند باشی[قلب]

نازنین

سلام . بسیار هفت سین معنا دار و عالی بود. خیلی جدید بود. موفق باشی.

آرزو

[قلب]عیدت مبارک عزیزم.انشاا...سال خوبی داشته باشین[گل][گل]

شاپرک

سلام عزیزم سال نو مبارک ...امیدوارم که روزهای خوشی پیش رو داشته باشین سالی توام با سلامتی و برکت براتون باشه [بوسه]

غزال

خداوندا تقدیر دوستان را در سال آینده به گونه ای قرار بده که در پایان سال از گذشته خود افسوس نخورند سال نو مبارک

احسانه

عید 1390 بر شما مبارک دوست عزیز[گل]