روزعشق مبارک

تاریخچه روز عشق

 

در چند سال اخیر تقریبا اکثر جوانان ایرانی با روز 14 ماه فوریه یا همان روز والنتاین (که به روز عشاق در ایران معروف است) آشنا شده اند.اما فکر می کنم دانستن تاریخچه این روز و افسانه های آن و هم چنین رسم های رایج مربوط به آن خالی از لطف نباشد.
سپند ارمذگان در تاریخ ایران
در ایران
باستان، نه چون رومیان از سه قرن پس از میلاد، که از بیست قرن پیش از میلاد، روزی موسوم به روز عشق بوده است! این روز “سپندار مذگان” یا “اسفندار مذگان” نام داشته است
فلسفه بزرگداشتن این روز به عنوان “روز عشق” به این صورت بوده است که در ایران باستان هر ماه را سی روز حساب می کردند و علاوه بر اینکه ماه ها اسم داشتند، هریک از روزهای ماه نیز یک نام داشتند.سپندار مذ لقب ملی زمین است. یعنی گستراننده، مقدس، فروتن . زمین نماد عشق است چون با فروتنی، تواضع و گذشت به همه عشق می ورزد. زشت و زیبا را به یک چشم می نگرد و همه را چون مادری در دامان پر مهر خود امان می دهد. به همین دلیل در فرهنگ باستان اسپندار مذگان را بعنوان نماد عشق می پنداشتند.

در هر ماه، یک بار، نام روز و ماه یکی می شده است که در همان روز که نامش با نام ماه مقارن می شد، جشنی ترتیب می دادند متناسب با نام آن روز و ماه. مثلا شانزدهمین روز هر ماه مهر نام داشت و که در ماه مهر، “مهرگان” لقب می گرفت. همین طور روز پنجم هر ماه سپندار مذ یا اسفندار مذ نام داشت که در ماه دوازدهم سال که آن هم اسفندار مذ نام داشت، جشنی با همین عنوان می گرفتند.
سپندار مذگان جشن زمین و گرامی داشت عشق است که هر دو در کنار هم معنا پیدا می کردند. در این روز زنان به شوهران خود با محبت هدیه می دادند. مردان نیز زنان و دختران را بر تخت شاهی نشانده، به آنها هدیه داده و از آنها اطاعت می کردند.
ملت ایران از جمله ملت هایی است که زندگی اش با جشن و شادمانی پیوند فراوانی داشته است، به مناسبت های گوناگون جشن می گرفتند و با سرور و شادمانی روزگار می گذرانده اند. این جشن ها نشان دهنده فرهنگ، نحوه زندگی، خلق و خوی، فلسفه حیات و کلا جهان بینی ایرانیان باستان است
روز29 بهمن روزعشاق ایرانی برهمه مبارک
/ 8 نظر / 16 بازدید
شاپرک

سلام وفا جان روز عشق ایرانی (سپندارمذگان) پیشاپیش مبارک باشه [ماچ]

آرزو

ممنون از توضیحات خوب.تبریک وفا جون[قلب]

طناز مامان آنيسا

سلام وفا جون تاسيس وبلاگت را تبريك مي گم عزيزم . مثل هميشسه عالي

هادی

حرف نداره

فرزانه

وفای گلم ممنونم که یاداوری کردی ولنتاین غربیه نه ایرانی . البته جشن اسفندگان در واقع همون روز مادره یا به عبارتی روز مهمترین ایزد بانوی ایرانی و امشاسپند زن یعنی سپندارمذ ه. امیدوارم این فرهنگ جا بیافته که به سنت های شاد و اصیل ایرانی برگردیم و این قدر شیفته تبلیغات غربی نباشیم . کاش حالا که تو این قدر عمیق در مورد فرهنگ ایران فکر می کنی واسه جشن اسفند گان یه شیرینی یا یه دستور خوب بذاری . بازم ممنون و یه بوس عاشقانه به دختر فرهیخته آذری

ضیافت

سلام عریزم امیدوارم تمام روزهایت سرشار از عشق باشد

کوکا

باعرض معذرت باید بگم که اطلاعاتی که در مورد روز عشق (والنتاین) دادید اشتباهه . اولا روز عشق نه تنها در ایران بلکه در در کل جهان به این نام معروفه . در ثانی این روز ربطی به تاریخ ایران باستان و ایرانی جماعت ندارد . فلسفه روز عشق معروف به والنتاین به تاریخ روم باستان برمیگرده . والنتاین نان یه راهب رومی بود که عاشق میشه و از اونجایی که عاشق شدن و ازدواج برای راهبان گناه بود وقتی راز عشق والنتاین برملا میشه او را در تاریخ 14 فوریه به آتش میکشن و بعدها مردم روم و سراسر جهان به احترام والنتاین و عشق این روز رو گرامی میدارند و روز عشق نامگذاری میکنند . (لطفا اطلاعات غلط به مردم ندید قباحت داره !!!!!)